16.01.2019.
Start arrow Publicystyka arrow ORATORIUM - PRAWDA I MODLITWA
ORATORIUM - PRAWDA I MODLITWA Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Oceny: / 1
KiepskiŚwietny 
Autor: Aleksander Szumanski   
12.03.2018.
Oratorium  "Endlösung der Judenfrage "  PRAWDA I MODLITWA

ORATORIUM

Oratorium  "Endlösung der Judenfrage "  PRAWDA I MODLITWA

 

Autor Oratorium Wincenty

 

Władze Trzeciej Rzeszy Niemiec w dniu 20 stycznia 1942 roku we Wannsee pod Berlinem podjęły decyzję o zagładzie 11 milionów europejskich Żydów "Endlösung der Judenfrage "

 

I.  Modlitwa Izraela  "Pan jest moim pasterzem, nie brak mi niczego..."

 

Papież  Benedykt  XVI / Auschwitz-Birkenau 28 maja 2006 r. /

 

"W obozie Auschwitz-Birkenau ludzkość przeszła przez "ciemną dolinę".

 

Dlatego na zakończenie pragnę właśnie w tym miejscu modlić się w ufności słowami Psalmu, modlitwy Izraela, która jest jednocześnie modlitwą chrześcijan:

 

"Pan jest moim pasterzem, nie brak mi niczego. Pozwala mi leżeć na zielonych pastwiskach. Prowadzi mnie nad wody, gdzie mogę odpocząć: orzeźwia moją dusze. Wiedzie mnie po właściwych ścieżkach przez wzgląd na swoje imię. Chociażbym przechodził przez ciemną dolinę zła się nie ulęknę, bo Ty jesteś ze mną. Twój kij i twoja łaska są tym, co mnie pociesza... Zamieszkam w domu Pańskim po najdłuższe czasy." (Ps 23, 1-4. 6).

 

II. Papież Polak Święty Jan Paweł II  / Auschwitz-Birkenau 7 czerwca 1979 r. /

 

a/ tablica w języku hebrajskim

 

"Zatrzymam się wraz z wami, drodzy uczestnicy tego spotkania, na chwilę przy tablicy z napisem w języku hebrajskim. Napis ten wywołuje wspomnienie narodu, którego synów i córki przeznaczono na całkowitą eksterminację. Naród ten początek swój bierze od Abrahama, który jest "ojcem wiary naszej" (por. Rz 4, 12), jak się wyraził Paweł z Tarsu. Ten to naród, który otrzymał od Boga Jahwe przykazanie "Nie zabijaj", w szczególnej mierze doświadczył na sobie zabijania. Wobec tej tablicy nie wolno nikomu przejść obojętnie".

 

b/ tablica w języku polskim

 

"I wreszcie tablica w języku polskim. Polaków zginęło czasu ostatniej wojny sześć milionów: jedna piąta część narodu. Jeszcze jeden etap wiekowych zmagań się tego narodu, mojego narodu, o podstawowe swoje prawa wśród narodów Europy. Jeszcze jeden głośny krzyk o prawo do własnego miejsca na mapie Europy. Jeszcze jeden bolesny rozrachunek z sumieniem współczesnej ludzkości"

 

III. Papież Niemiec Benedykt XVI   /Auschwitz-Birkenau 28 maja 2006 r./

 

a/  tablica w języku hebrajskim

 

"Władze Trzeciej Rzeszy chciały całkowicie zmiażdżyć naród żydowski; wyeliminować go  z grona narodów ziemi. Słowa Psalmu: "Przez wzgląd na Ciebie ciągle nas mordują, mają nas za owce na rzeź przeznaczone" w okrutny sposób się spełniają.

W istocie, bezwzględni zbrodniarze, unicestwiając ten naród, zamierzali zabić Boga, który powołał Abrahama, a przemawiając na Górze Synaj, ustanowił zasadnicze kryteria postępowania ludzkości, obowiązujące na wiekI..

Skoro ten naród, przez sam fakt swojego istnienia stanowi świadectwo Boga, który przemówił do człowieka i wziął go pod swoją opiekę, to trzeba było, aby Bóg umarł, a cała władza spoczęła w rękach ludzi - w rękach tych, którzy uważali się za mocnych i chcieli zawładnąć światem. Wyniszczając Izrael, chcieli w rzeczywistości wyrwać korzenie wiary chrześcijańskiej i zastąpić ją przez siebie stworzoną wiarą w panowanie człowieka - człowieka mocnego".

 

b/ tablica w języku polskim

 

"Jest tu także tablica z napisem w języku polskim. W pierwszej fazie starano się wyeliminować przede wszystkim inteligencję, by w ten sposób zlikwidować naród jako samodzielny podmiot historyczny, aby sprowadzić go, o ile wciąż będzie istniał, do poziomu niewolników".

 

 IV. Ewangelia według św. Jana 15, 13

 

 "Nikt nie  ma większej miłości  od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich"

 

a/ Niemcy tylko Polaków - całe polskie rodziny - karali śmiercią za pomoc lub ukrywanie Braci Żydów.

Ośmioosobowa rodzina Ulmów z Markowej koło Łańcuta, w tym matka w ciąży i sześcioro dzieci w wieku od roku do ośmiu lat, została rozstrzelana przez Niemców 24 marca 1944 roku razem z ukrywanymi przez nich ośmioma osobami narodowości żydowskiej, pochodzącymi z rodzin Szalów i Goldmanów.

Instytut Pamięci Yad Vaszem przyznał rodzinie Ulmów tytuł Sprawiedliwi wśród Narodów Świata.

 

b/ Według szacunków historyków, co najmniej kilkaset tysięcy Polaków, zarówno dorosłych, jak i dzieci, w różnorodny sposób udzielało podczas II Wojny Światowej pomocy Żydom, za co wówczas groziła kara śmierci. Liczbę uratowanych Żydów ocenia się na kilkadziesiąt tysięcy. Polacy pomagali indywidualnie i w ramach aktywności konspiracyjnej, w strukturach Polskiego Państwa Podziemnego, w tym Rady Pomocy Żydom "Żegota" założonej przez Zofię Kossak - Szczucką. Ponad 6 tys. z nich zostało za to uhonorowanych Medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. (PAP)

 

Kraków 2018

 

Pozdrawiam i serdecznie dziękuję

 

Wincenty

 

 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
 
Copyright © 2019 . All rights reserved